Cestování, ubytování, restaurace

Ochrana před požárem: Výběr požárních dveří do bytu

Elektrické spotřebiče nám ulehčují život, tudíž se jimi zcela pochopitelně často obklopujeme. V každé domácnosti najdeme lednice, televize, kulmy, žehličky, vysavače a jiná elektrická zařízení. Občas jsou však tito "pomocníci" velmi nebezpeční, protože je-li zařízení poškozeno, je velká pravděpodobnost vzniku zkratu a při nepozornosti i požáru! V tomto článku si řekneme, jak vybrat vhodné požární dveře do své domácnosti a tím chránit svůj život a majetek.

požární dveře

Chraňte sebe i svůj majetek

Požární dveře jsou uzpůsobeny k tomu, aby pomáhali v případě požáru, a to zejména ochranou zdraví a majetku. Při vzniku požáru totiž zamezují volnému šíření ohně. Protipožární dveře také chrání například únikové východy. Tyto typy bezpečnostních uzávěru se používají jak v domácnostech, tak i v průmyslových objektech. Proč? Jednoduše proto, že tento druh dveří je zakotven v legislativě a stal se podmínkou při kolaudaci. Budeme-li citovat normu, tak každé vstupní dveře do bytů musí být protipožárního typu.

Výběr vhodných požárních dveří

Nevíte si rady při výběru protipožárních dveří pro váš byt či dům? Nezoufejte, poradíme vám. Požární dveře se skládají z konstrukce a povrchové úpravy. Nejčastěji je konstrukce vyroben z oceli tak, aby dokázala vzdorovat požáru. Použité povrchové materiály se rozdělují na dva typy, označené jako D1 a D3. Typ D1 povrch, který nepodporuje hoření, a naopak povrch s označením D3 je hořlavý. Dalším důležitým parametrem je protipožární odolnost, nejčastěji označená jako E. Jednotkou jsou minuty a číslo počet minut, po které dveře chrání před požárem. Po vypršení této doby dojde k pomalé destrukci konstrukce. Nejčastěji se hodnoty požární odolnosti pohybují od 40 do 60 minut.

Certifikace a legislativa

Než zaplatíte své nové požární dveře, ověřte si, že disponují platným certifikátem a označením "požární uzávěr". Pokud tyto dva aspekty dveře mají, znamená to, že byly podrobeny testování, během kterého se kontrolovaly použité materiály, jejich hořlavost i samotné výrobní postupy.