Cestování, ubytování, restaurace

4 zásady pro cestování letadlem s křečovými žílami

Máte problémy s křečovými žílami a jsou pro vás tak dlouhé cesty letadlem noční můrou? Není to tak zlé, jak to vypadá. Ve většině případů se vaše obavy nenaplní a vy si svou dovolenou užijete v naprostém pořádku. Přinášíme vám 4 důležité zásady, díky kterým se riziko problémů při cestování letadlem sníží opravdu na minimum!

1. CVIČENÍ

První věc vás již určitě napadla. Pohyb! Během dlouhého cestování je důležité nohy prokrvovat a pokud se u vás objevují křečové žíly, o to víc je cvičení nezbytné. Průtok krve se snižuje jak kvůli dlouhé nehybnosti, převážně však kvůli tomu, že ve většině dopravních prostředků se nám zadní strana končetin opírá o sedačku, čímž částečně zamezuje průtoku krve do spodní části nohou. Je tedy nutné zaškrcené nohy ze zadní strany uvolnit, procvičit kotníky, zatínat chodidla, zvedat je nahoru a dolů a tak podobně. Je na vás, jaké cviky si vymyslíte, důležité je cvičení provádět alespoň několikrát za hodinu.

2. PITNÝ REŽIM

Během cestování většina z nás pitný režim nedodržuje tak, jak jsme zvyklí v běžném životě, navíc se v letadlech často podává káva a alkoholické nápoje, které problémům příliš nepomáhají, jelikož zvyšují hustotu krve. Snažte se tedy každé 1-2 hodiny vypít alespoň sklenici vody.

3. ŽÁDNÉ LÉKY

Pokud zvládnete cestovat bez léků, snažte se jejich užívání vyhnout. Léky na spaní a na uklidnění vám sice možná zajistí klidnější let, bohužel však kromě vaší mysli uvolňují také svaly v končetinách, čímž zpomalují tok v žilách. 

4. VHODNÉ OBLEČENÍ

Cestovat byste měli v pohodlném a volném oblečení, které vás nikde neškrtí. Nejčastější chybou jsou nevhodné ponožky s gumičkou na horním okraji. Takovým se v každém případě vyhněte, pro zvýšení prevence doporučujeme zakoupit ještě speciální kompresní punčochy, které zlepšují krevní oběh. Co se týče oblečení, je také vhodné si vzít kalhoty, které neškrtí v pase, popřípadě si během letu rozepnout knoflík, aby nedocházelo ke zhoršení průtoku krve v pánevní oblasti.