Cestování, ubytování, restaurace

Motorkou do zahraničí

Co byste řekli tomu, kdybychom si dnes rozšířili obzory v problematice motorek a skútrů a nakonec si nechali profesionálního prodejce pro případ, že by Vás to natolik nadchlo, že byste si chtěli jeden ze strojů přímo koupit. Pro mnoho lidí jsou motocykly velmi obávaným dopravním prostředkem, téměř každého motocyklistu nazývají “dárcem orgánů” a v médiích se o nich prakticky dozvídáme pouze v kontextu s dopravními nehodami a jinými komplikacemi silničního provozu. Zkusme se podívat Však na to podívat z druhé stránky a zjistíme, že jízda je mnohem více zajímavá než v automobilu.

motocyklem do zahraničí

 

Pod pojmem motocykl, chcete-li motorka si představme dvoukolový dopravní prostředek poháněný spalovacím nebo elektrickým motorem. Kola jsou umístěna za sebou a pohonná jednotka s převodovkou mezi nimi. Řidič sedí na motocyklu obkročmo a směr jízdy řídí řidítky.První motocykl poháněný petrolejem vyrobili Gottlieb Daimler a Wilhelm Maybach v roce 1885.

 

Povinná výbava motocyklů v ČR

Tak jako u automobilů i u motocyklů se setkáváme s legislativou definovanou povinnou výbavu jednostopého vozidla. Podobu určuje vyhláška Ministerstva dopravy ČR o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích č. 341/2014. 

 

Povinná výbava není nic jiného, než o soubor doplňků, nástrojů a náhradních dílů, které musí být nezbytně přítomny ve vozidle, pokud je provozováno na veřejných komunikacích. Tato výbava popisuje a určuje tyto věci:

  • náhradní pojistka (od každého druhu 1ks)
  • lékárnička

Pokud legislativu ignorujete, tak musíte počítat s postihem ve formě pokuty až do 2.000,- Kč. Nicméně jen opravdový blázen by se vystavoval ještě většímu nebezpečí, kdyby s sebou nevozil základní lékárničku pro případ lehkých úrazu.

 

motocyklem do zahraničí

 

Motocykl v zahraničí

Pokud hodláte se svým motocyklem vyjet do zahraničí a strávit příjemnou dovolenou projížďkami kolem pláží, proč ne. Nicméně tato pravidla se netýkají pouze majitelů motorek, ale také těch, kteří si půjčí motocykl nebo skútr přímo v dovolenkové destinaci. Každý, kdo nasedne na motorku se musí řídit zákony dané země, tedy dodržovat rychlost a mít povinnou výbavu. Neznalost zákona neomlouvá!

 

Takovou základní, ač nepovinnou výbavou by měly být tyto věci:

  • reflexní vesta
  • sprej na opravu píchlé pneumatiky
  • sprej na řetěz
  • sada na opravu prasklého lanka
  • Záznam o dopravní nehodě

1. Doklady

Když je řeč o dokumentech, co nás první napadne? Pokud stroj půjčujeme, musíme mít potvrzení o zapůjčení. Další doklady jsou stejné, tedy:

  • originálu i duplikátu zelené karty,
  • euroformulář o dopravní nehodě.

2. Reflexní vesta

Jedná se o věc, která je v mnoha evropských zemích povinnou součástí výbavy. Je třeba si dát pozor na to, že vesta sice nemusí být v zemi povinná pouze do té doby, pokud není motocykl registrován v té zemi, poté platí jiná pravidla. V některých zemích je nutné nosit. tzv ochranný oděv.

 

3. Lékárnička

Snad nikdo již dnes nepochybuje o nutnosti lékárničky jak v automobilech, tak na motorkách. V extrémní většině evropských zemí je povinná a v tom zbytku doporučená. Takže pokud nechcete nijak extra řešit jak to má být, prostě si ji pořiďte a zkontrolujte, zda je platná!

 

4. Hasicí přístroj

Jen představa toho, že táhneme na motocyklu “hasičák” je děsná, bohužel pokud se rozhodnete brázdit silnice v Litvě, musíme jej mít!

 

5. Přilba

Motorkáři s tímto bodem problém mít nebudou, zmiňuji jej proto, že pokud si půjčíme někde skútr a podíváme se po místních lidech, zjistíme, že nemají přilbu. Dokonce i policie bývá v některých zemích benevolentní. Nicméně jízda bez přilby je velmi nebezpečná a doporučoval bych si ji někde obstarat, jak pro vlastní bezpečí, tak pro ušetření hádek s policií.

 

Kawasaki ZX-10RR

 

Společnost DV moto Zlín

Zjistili jste, že Vám nějaké vybavení chybí nebo Vás článek nadchl k tomu, že koupíte motorku a vyrazíte? Radši se uklidněte a s chladnou hlavou vyrazte k odborníkům do společnosti DV moto, kde Vám poradí vyškoleni specialisté. Pomohou Vám jak s výběrem motocyklu tak potřebného vybavení a doplňků.

 

JAROLÍMKOVO NÁM. 971 (NAD KOSTELEM)

763 02 ZLÍN